Hebben jongeren minder interesse in het nieuws?

18 juni 2026
Artikel
Mbo
Burgerschap
Democratische rechtstaat, Individu en groep, Maatschappijvisies en maatschappelijke vraagstukken, Macht en besluitvorming, Politiek en besluitvorming, Samenleving, Politiek-juridisch, Sociaal-maatschappelijk
Bron: Nos / Nos Stories / foto AI

Sociale media worden veel gebruikt voor nieuws, maar niet altijd vertrouwd

Mensen zijn steeds minder geïnteresseerd in nieuws. In 2018 had 61 procent van de Nederlanders veel interesse in nieuws. In 2026 is dat gedaald naar 45 procent. Dat blijkt uit het Digital News Report, een jaarlijks onderzoek van het Commissariaat voor de Media en het Reuters Institute.

De afname van interesse in nieuws gebeurt niet alleen in Nederland. Ook in andere landen die zijn onderzocht, zien onderzoekers dezelfde ontwikkeling. Vooral jongeren raken minder geïnteresseerd in nieuws.

Tegelijkertijd gebruiken jongeren steeds vaker sociale media om nieuws te volgen. Van de jongeren tussen 18 en 34 jaar gebruikt 33 procent sociale media als belangrijkste nieuwsbron. In 2018 was dat nog 20 procent.

Onderzoekers benadrukken wel dat jongeren niet alleen sociale media gebruiken. Veel van hen bekijken ook nieuws via nieuwssites en nieuwsapps.

 

Opdrachten:

Bekijk het filmpje: Jongeren minder interesse in nieuws: ’Zie het wel op TikTok’ en het artikel: Omgaan met nieuws op sociale media: ‘Haal niet alles uit één bron’  & Sociale media vaak gebruikt, maar niet vertrouwd als ‘bron’ van nieuws

 

  1. Welke trend is gaande over nieuwsgebruik onder jongeren?
  2. Welk nieuwsmerk wordt in Nederland het meest vertrouwd?
  3. Waarom vertrouwen mensen traditionele media vaak meer dan nieuwsinfluencers?
  4. Hoe komt het dat sociale media steeds belangrijker worden voor nieuws, terwijl veel gebruikers twijfelen aan de betrouwbaarheid ervan?
  5. Waarom vinden deskundigen het belangrijk dat gebruikers nieuws uit meerdere bronnen halen?
  6. Welke risico’s kunnen ontstaan wanneer mensen vooral nieuws via sociale media volgen?
  7. Vind jij dat sociale media een goede nieuwsbron zijn? Leg je antwoord uit.
  8. Moeten nieuwsinfluencers duidelijk aangeven wanneer zij een mening geven in plaats van feiten? Waarom wel of niet?
  9. Is het een probleem dat steeds minder jongeren interesse hebben in nieuws? Licht je antwoord toe.
  10. Stelling: Jongeren zouden verplicht les moeten krijgen in het herkennen van betrouwbaar en onbetrouwbaar nieuws op sociale media. Eens of oneens? Motiveer je mening.

 

Extra filmpje: ‘Jongeren kunnen door socials minder eigen mening vormen’

 

 

Was dit artikel nuttig?
Deel dit artikel
Start goed met Burgerschap

Of je nu al langer burgerschap als vak geeft, of juist met de nieuwe kwalificatie-eisen niet weet hoe je dit kunt inrichten? Bezoek een van onze webinars en laat je bijpraten.

Ook interessant voor jou

Gerelateerde events

Vul onderstaand formulier in en ontvang het artikel in je mailbox

Zoeken