Veiligheid op straat: leven mannen en vrouwen in een andere wereld?

20 augustus 2026
Artikel
Mbo
Burgerschap
Individu en groep, Vrijheid en gelijkheid, Samenleving, Diversiteit, Sociaal-maatschappelijk
Bron: Nos / Nos Stories / EenVandaag / foto AI

Een jaar geleden werd de 17-jarige Lisa uit Abcoude gedood. Ze fietste ’s nachts na het uitgaan in Amsterdam naar huis. Haar dood zorgde voor veel discussie over de veiligheid van vrouwen op straat.

In deze discussie werd ook gekeken naar de rol van mannen. Hoe gedragen mannen zich op straat en welke invloed heeft dat op het veiligheidsgevoel van vrouwen? Volgens Bas Zwiers van Emancipator, een organisatie die zich bezighoudt met mannen en gelijkheid, wordt hier sinds de dood van Lisa vaker over gesproken.

Zwiers denkt dat mannen zich meer bewust zijn geworden van hun gedrag in de openbare ruimte. Ook de actie ‘Wij eisen de nacht op’ heeft volgens hem geholpen om dit onderwerp onder de aandacht te brengen.

Emancipator geeft trainingen op scholen en bij bedrijven. Daar praten jongens en mannen over hun gedrag en hun rol in de samenleving. Door de grote aandacht voor de veiligheid van vrouwen begrijpen mensen beter waarom deze trainingen belangrijk zijn.

Op scholen merken de trainers dat jongens zichzelf vaak niet als onderdeel van het probleem zien. Ze vragen bijvoorbeeld waarom zij een training over dit onderwerp nodig hebben. Maar als vrouwen vertellen over hun ervaringen op straat, wordt duidelijk dat mannen en vrouwen de openbare ruimte soms heel anders ervaren.

Volgens Zwiers voelen vrouwen zich daardoor regelmatig minder veilig dan mannen.

 

Bekijk het filmpje: Meeste jonge vrouwen ervaren nog steeds staatintimidatie en de artikelen: Veiligheid op straat, jaar na Lisa: ‘Mannen en vrouwen leven in andere wereld’ & Ook jaar na ‘Wij eisen de nacht op’ worden jonge vrouwen nog regelmatig geïntimideerd, helft kreeg geen hulp van omstanders

 

Opdrachten:

  1. Waarom kreeg de veiligheid van vrouwen extra aandacht na de dood van Lisa en wat is het doel van de campagne ‘Wij eisen de nacht op’?
  2. 78 procent van de jonge vrouwen maakte het afgelopen jaar straatintimidatie mee. Welke vormen van straatintimidatie worden genoemd?
  3. Welke veiligheidsmaatregelen nemen jonge vrouwen wanneer zij ’s avonds of ’s nachts alleen over straat gaan?
  4. Wat laten de cijfers over omstanders zien over de veiligheid van vrouwen?
  5. Waarom grijpen omstanders volgens het artikel niet altijd in?
  6. Vind jij dat omstanders de verantwoordelijkheid hebben om in te grijpen bij straatintimidatie? Leg je antwoord uit.
  7. Veiligheid op straat: mannen en vrouwen leven in een andere wereld. Waarom kunnen mannen en vrouwen dezelfde straat op een andere manier ervaren?
  8. Vind jij dat mannen een actieve rol moeten spelen bij het verbeteren van de veiligheid van vrouwen op straat? Leg je antwoord uit.
  9. Wie heeft volgens jou de grootste verantwoordelijkheid voor een veilige openbare ruimte: de gemeente, de politie, mannen en vrouwen zelf of iedereen samen? Leg je antwoord uit.
  10. De artikelen laten zien dat jonge vrouwen zich vaak onveilig voelen, terwijl geweld tegen vrouwen volgens de deskundigen vooral plaatsvindt tussen mensen die elkaar kennen. Vind jij dat de aandacht voor straatveiligheid na de dood van Lisa terecht is? Leg je antwoord uit.

 

Extra info: ‘Veiligheid van vrouwen op straat is een mannenprobleem’

 

 

Was dit artikel nuttig?
Deel dit artikel

Ook interessant voor jou

Gerelateerde events

Vul onderstaand formulier in en ontvang het artikel in je mailbox

Zoeken