Moeten Nederlandse jongeren straks verplicht het leger in?

Artikel
Mbo
Burgerschap
Maatschappijvisies en maatschappelijke vraagstukken, Macht en besluitvorming, Politiek en besluitvorming, Samenleving, Politiek-juridisch
Bron: Nos / Nos Stories

CDA Staatssecretaris Boswijk van Defensie hoopt dat Nederlandse jongeren niet verplicht hoeven te worden om in het leger te dienen. Toch kan hij niet beloven dat dit nooit zal gebeuren. Dat zei hij tijdens een debat in de Tweede Kamer. Volgens Boswijk hoopt hij dat een verplichting niet nodig is, maar hij sluit het niet helemaal uit.

In de Tweede Kamer maken verschillende oppositiepartijen, zoals GroenLinks-PvdA, SP en Denk, zich zorgen over het plan van het kabinet. Zij zijn bang dat er opnieuw een vorm van opkomstplicht kan worden ingevoerd.

Het kabinet heeft afgesproken dat Defensie in de komende vier jaar moet groeien naar 122.000 militairen. Op dit moment werken er ongeveer 80.000 mensen bij Defensie, inclusief burgers en reservisten. Als het niet lukt om genoeg nieuwe mensen te vinden, kan het kabinet kiezen voor een selectieve opkomstplicht. Dat betekent dat niet iedereen wordt opgeroepen, maar alleen een bepaalde groep jongeren.

 

Bekijk het filmpje: Politici botsen: Jongeren straks verplicht het leger in?   en het artikel: Kabinet hoopt dat opkomstplicht niet nodig is, ‘maar sluit het niet uit’

 

Opdrachten:

  1. Wat is volgens het artikel de belangrijkste reden dat het kabinet nadenkt over een selectieve opkomstplicht?
  2. Leg uit wat het verschil is tussen ‘dienstplicht’ en ‘opkomstplicht’.
  3. Waarom benadrukt staatssecretaris Boswijk dat het invoeren van verplichtingen ‘in stapjes’ zal gebeuren?
  4. Waarom denken sommige oppositiepartijen dat het plan negatieve gevolgen kan hebben voor jongeren?
  5. Welke belangen botsen er in dit debat volgens het artikel?
  6. Vind je dat een overheid jongeren mag verplichten om het land te verdedigen? Geef twee argumenten voor je mening.
  7. In hoeverre vind je het belangrijk dat militairen gemotiveerd zijn? M.a.w.: leg uit waarom motivatie belangrijk kan zijn in het leger.
  8. Bedenk een manier waarop de overheid jongeren vrijwillig kan stimuleren om bij Defensie te werken.
  9. Noem een situatie waarin een opkomstplicht volgens jou wel gerechtvaardigd zou kunnen zijn.
  10. Vergelijk de situatie van de dienstplicht met een andere maatschappelijke verplichting, zoals leerplicht. Wat is een overeenkomst?

 

Extra info: Herinvoering dienstplicht krijgt steun, maar willen jongeren wel dienen?

 

Wil je meer weten over NU-Burgerschap?

Was dit artikel nuttig?
Deel dit artikel

Ook interessant voor jou

Gerelateerde events

Zoeken

Vul onderstaand formulier in en ontvang het artikel in je mailbox

Zoeken